Instagram’da Dijital Pazarlama

Bugünlerde en sık kullandığımız sosyal medya uygulamalarından biri de Instagram.. Görsel içeriğe odaklanması, her kullanıcıya kendini fotografçı gibi hissettirmesi, kullanıcıların çektikleri ve paylaştıkları görsellere filtreler uygulayarak daha şık tasarımlar oluşturmasına olanak sağlamasıyla Instaram’ın popülerliği gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Örnek verirsek; kurulduğu ilk haftada 200 bin olan kullanıcı sayısı aynı yıl içinde 1 milyona ulaşmış. 2012 Nisan ayında 30 milyon kullanıcısı varken, 2017 Nisan ayında 700 milyon kullanıcısı olduğunu açıkladı.

Bireysel kullanıcılarla birlikte, kurumlara da hitap etmesi; ürün ve hizmet satışı yapan şahıs ve firmaların tanıtım ve satış yapmasına olanak sağlamasıyla işletmelerin tercih ettiği dijital pazarlama platformlarından biri olmuştur.

1- İşletme Profili Düzenlenmesi

Kullanıcıların öncelikle sizin kim olduğunuzu ve ne tür hizmet ya da ürün sunduğunuzu anlamalarına olanak sağlayacak şekilde profilinizi düzenleyebilirsiniz. İşletmenizin ya da markanızın adı ve logosuyla birlikte eğlenceli, ilgi çekici bir profil daha çok takipçi çekecektir. Web sitenizin linkini de paylaşarak, sitenize Instagram üzerinden trafik çekebilirsiniz ki dijital pazarlamada amacımız sosyal medya kanalları üzerinden web sitenize trafik çekmektir.

2- İçerik Paylaşımı

Düzenli aralıklarla eğlenceli içerik paylaşımı, takipçi sayınızı arttırırken aynı zamanda takipçilerinizin sizinle etkileşimde kalmasını da sağlayacaktır. Eğer kurumsal firmaysanız, çalışma ortamında ve şirket içi etkinliklerde çekilen görselleri kullanabilirsiniz. Ürün satışı yapıyorsanız, ürünlerinizin katalog görsellerinden ziyade kullanım halindeki görsellerini ve kullanıcı deneyimlerini paylaşabilirsiniz. Filtreler ve farklı tasarımlar uygulayarak kullanıcıların beğenisini çekebilirsiniz. Takipçilerinizin yorum yapmasına olanak sağlayacağı için içeriklerinize açıklama yazmanız önemlidir.

3- Etiketler #Hashtag kullanımı

Paylaştığınız her içerikte hashtag kullanmanız, özellikle de paylaştığınız görsel içeriğine uygun sık kullanılan #hashtag kullanımı takipçi sayınızda ciddi bir artış sağlayacaktır. Sunduğunuz ürün veya hizmeti arayan kullanıcılar bu sayede size ulaşabilirler. Takipçilerinizin ya da rakiplerinizin kullandığı #hashtag’ler de size fikir verebilir ve sizi güncelleyebilir.

4- Etkileşimde Bulunmak

Sosyal medya platformlarının en önemli özelliği karşılıklı etkileşime izin veren hatta teşvik eden bir yapıda olmasıdır. Takipçilerinizle etkileşimde olmanız, hatta sizin de onları takip edip paylaşımlarına yorum yapmanız bir nevi müşteri sadakati oluşturacaktır. Takipçilerinizi sunduğunuz ürün veya hizmetlerle ilgili paylaşımda bulunmaya teşvik edici bir unsur olacaktır.

5- İstatistik Verileri

Instagram işletme profili oluşturduğunuzda; haftalık olarak kaç kişinin profilinize erişimde bulunduğunu, kaç kişinin profilinizi ziyaret ettiğini, takipçilerinizin demografik bilgilerini, hangi saatlerde ziyaretçilerinizin arttığını, ziyaretçilerin konum bilgilerini ve daha fazlasını görüntüleyebilirsiniz. Bu istatistikler size paylaşımda bulunacağınız zaman, hedef kitleniz ile ilgili detaylı bilgi ve paylaşımlarınızın etkisini ölçme gibi imkanlar sağlar. Böylece daha etkili olacak bir planlama yapabilirsiniz.

Dijital pazarlama çalışması yapmak ya da çalışmalarınıza yeni bir ivme kazandırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz..

TOP