Başarılı Bir Anahtar Kelime Listesi için İpuçları

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve dolayısıyla Dijital Pazarlama çalışmalarının temelini oluşturan anahtar kelimeler, web sitenizin hangi durumlarda ve nerelerde görüneceğini belirlemenize yardımcı olan kelime veya kelime gruplarıdır.

Sağlam ve isabetli anahtar kelime listesi oluşturmak, reklamlarınızın ve çalışmalarınızın sadece müşteriniz olma ihtimali yüksek olan kişilere ulaşmanıza yardımcı olur.

Anahtar Kelime Listenizi Oluşturmada Başarı İçin Yedi İpucu

Anahtar kelimeleriniz potansiyel müşterilerinizin ürünlerinizi veya hizmetlerinizi bulmak için kullandıkları kelimelerle eşleşmelidir. Başarılı bir anahtar kelime listesi oluşturmak için;

1- Anahtar Kelime Listesini Oluştururken Müşteri Gibi Düşünmek

Adwords hesabı oluşturduğunuzda, Adwords size Anahtar Kelime Planlayıcısı aracılığıyla anahtar kelimeler sunar. Yaptığınız işin ve sunduğunuz ürün veya hizmetlerin tanımlamaları da anahtar kelimeler için bir kaynaktır. Dolayısıyla doğru eşleşmeleri bulmak için kullanabileceğiniz çok sayıda farklı kaynak var. Anahtar kelimelerinizi oluşturmak için kullandığınız kaynaklar her ne olursa olsun, potansiyel müşterilerin size ulaşabileceği farklı yolları bütünsel olarak düşünmelisiniz.

Yeni anahtar kelimeleri nasıl bulacağınızı belirlerken düşünmeniz gereken en büyük kaynaklar şunlardır;

Web Siteniz: Web Sitenizde geçen ifadeler anahtar kelime belirlemede ciddi bir kaynaktır. Fakat sağlıklı bir eşleşme için web sitenizde yer almayan kelime alternatiflerini de değerlendirin. Hatta bu kelimeleri web sitenize eklemeniz isabet oranını ciddi şekilde arttıracaktır.

Ürünleriniz: Ürünlerinizin temel adlarıyla liste oluşturduğunuza emin olun. Örneğin ayakkabı satan bir mağaza işletiyorsanız, anahtar kelimeleriniz “ayakkabı” ifadesinden oluşmalı ya da bu ifadeyi içermelidir. Hedef kitleniz bu ifade ile ürün arıyor olacaktır. Yüksek performans gösteren anahtar kelimeler için ürün adları ve modeller gibi detaylar ekleyebilirsiniz.

Markanız: Markalı terimlerinizin de bir değeri olduğunu unutmayın. Birden fazla ürünle ilgileniyorsanız, marka adınızın ve insanların sıklıkla aynı sorguda aradıkları yüksek hacimli ürün kombinasyonlarını içeren anahtar kelimeler ekleyin.

2- Anahtar Kelimelerini Temaya Göre Düzenlemek

Anahtar kelimelerinizi iyi tanımlanmış gruplar halinde organize etmek genellikle hesabınızı yönetmenizi ve bakımını kolaylaştırır. Anahtar kelimeleri ürün, marka veya coğrafya gibi ticari yapılara göre gruplamak isteyebilirsiniz.

3- Belirli Müşterileri Hedeflemek İçin Belirli Anahtar Kelimeleri Seçmek

Belirli bir ürünle ilgilenen müşterileri hedeflemek istiyorsanız, reklamınızın temasıyla ilgili daha spesifik anahtar kelimeler seçebilirsiniz. Spesifik anahtar kelimeler kullanmak, reklamınızın yalnızca işletmeniz için geçerli terimlerde göründüğü anlamına gelir. Bunun bir dezavantajı, anahtar kelimelerin çok spesifik olduğu durumlarda daha az kişiye erişmektir. Farklı reklam grupları oluşturarak bu dezavantajı dağıtabilir, dönüşüm oranlarına göre sağlıklı teklifler oluşturabilirsiniz.

4- Daha Fazla Kişiye Ulaşmak İçin Genel Anahtar Kelimeleri Seçmek

Mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmak istiyorsanız daha genel anahtar kelimeler seçebilirsiniz. Bu durumda reklamınız işletmenizle alakalı olmayan aramalarda da görünebileceğinden, potansiyel müşterilere ulaşmak zor olabilir. Ayrıca, daha genel anahtar kelimeler daha rekabetçi olabilir ve daha yüksek teklif tutarları gerektirebilir. Fakat, marka bilinirliliği oluşturmak istediğiniz durumlarda bu yöntem avantaj da sağlayabilir.

5- Negatif Anahtar Kelimeler Kullanmak

Negatif anahtar kelimeler, reklamınızın ürün veya hizmetinizle alâkalı olmayan terimleri kullanan aramalarda gösterilmesini engeller. Negatif anahtar kelimeler eklemek, maliyetleri azaltmanıza ve reklamınızı yalnızca istediğiniz arama terimleri için görünmesini sağlamanıza yardımcı olur.

6- Doğru Sayıda Anahtar Kelime Seçmek

Bir reklam grubuna 20’den fazla anahtar kelime eklense de reklam grubu başına beş ila 20 anahtar kelime en sağlıklı yöntem olacaktır. Her reklam grubu, o grubun temasıyla doğrudan ilişkili anahtar kelimeler içermelidir. Anahtar kelimeleriniz, olası yazım hataları veya çoğul varyasyonlar gibi varyasyonları otomatik olarak eşleştirdiği için bunları eklemenize gerek yok.

7- Yönlendirilen Web Sitesi veya Uygulamalarla Alakalı Anahtar Kelimeler Seçmek

Google Görüntülü Reklam Ağı’nda, anahtar kelimeleriniz reklamlarınızın alakalı web sitelerinde veya uygulamalarda gösterilmesini sağlar. Birbirleriyle alakalı olan ve müşterilerinizin göz attığı içeriğe bağlı anahtar kelimeler seçmelisiniz.

Son olarak da anahtar kelime listesini oluşturduktan sonra belirli aralıklarda kontroller yapmanızı öneriyoruz. Anahtar kelimelerin gösterdiği performansı kalite puanı ile ölçebilir, kalite puanını yükseltmek için çalışmalar yapabilirsiniz. Trendleri takip ederek, yeni anahtar kelimeler ekleyebilir ya da düşük arama hacmi olan anahtar kelimeler için tekliflerinizi düşürebilirsiniz.

Başarılı bir stratejiyi uygulamanın yolu, belirli aralıklarla uyguladığınız stratejiyi kontrol ve revize etmenizden geçer.