Dijital Pazarlama Nedir?

Pazarlama ve Dijital Pazarlama Nedir?

Akademik çevrelerde ‘Pazarlama’ kişisel amaçları ve işletme amaçlarını gerçekleştirecek değişimleri sağlamak için; fikirlerin, ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi, fiyatlandırılması, tutundurulması ve dağıtımının planlanması ve yürütülmesi süreci olarak tanımlanmaktadır. Tanımlar zaman zaman farklılık gösterse de Pazarlamanın 4 Karması (4P) olarak ifade edilen; ürün (product), fiyat (price), dağıtım (place), tutundurma (promotion) temel unsurlar olarak geçerliliğini koruyor.

Eskiden pazarlama faaliyetleri ağırlıklı olarak tek yönlü gerçekleşmekteydi. Gazete, dergi, televizyon, radyo gibi dağıtım (place) kanalları vasıtasıyla hizmet sağlayıcıdan tüketiciye doğru tek yönlü bir akış söz konusuydu. Dijital kanalların yaygınlaşmasıyla birlikte tek yönlü bu akış bir etkileşime dönüşmeye ve dijital pazarlama anlayışı hâkim olmaya başladı. Geleneksel dağıtım kanalları yerini djital kanallara bırakırken, diğer pazarlama unsurları olan ürün (product), fiyat (price) ve tutundurma (promotion) da neredeyse artık dijital kanal üzerinden belirlenmeye başladı.

Aynı zamanda interaktif pazarlama, online pazarlama, web pazarlama olarak da anılan dijital pazarlama; markanızı ve işinizi desteklemek, tanıtmak ve rakipler arasında sizi ön plana çıkarmak amacıyla internet, mobil ve diğer interaktif dijital kanalları kullanmaktır.

Dijital Pazarlama Niçin Tercih Edilmeli?

Geleneksel pazarlama yöntemlerinin aksine dijital pazarlama, pazarlamacıların doğru sonuçları gerçek zamanlı olarak görmelerini sağlar. Dijital Pazarlama araçları sayesinde hedef kitleye doğrudan ulaşılabilir, hedef kitlenin taleplerine ve tepkilerine anlık olarak yanıt verilebilir. Örneğin Facebook ya da Instagram reklamlarında hedef kitle yorumları anlık bildirim olarak alınabilir ve anında yanıtlanabilir.

Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir?

WEB SİTESİ: Dijital pazarlama kanalının temelini oluşturmaktadır. Kendinizi, işinizi ve markanızı tanıttığınız asıl kaynaktır. Web sitenizde sunduğunuz içeriklerin işinizi doğru tarif etmesi, özgün ve kolay ulaşılabilir olması, sizi rakiplerin arasında ön sıralara taşıyacak ana unsurdur. Web Sitesi’nde kullanılan teknoloji ve tasarımın yanında içerik işte bu yüzden çok önemlidir.

BLOG: Web sitenizde yer almasını önerdiğimiz blogun, hedef kitleniz için güvenilir bir kaynak olması sizi ayrıcalıklı kılacaktır. Blogda sunacağınız özgün içerikler SEO açısından da sizi avantajlı konuma getirecektir.

SOSYAL MEDYA: Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn, Youtube, GooglePlus ve benzeri paylaşım kanalları hedef kitleyle iletişim kurmakta interaktif bir yöntem sunmaktadır. Web sitenizdeki içeriklerle beslediğiniz ve güncel gelişmeleri takip ederek yaptığınız paylaşımlar daha çok tanınmanızı ve daha çok kişiye erişmenizi sağlayacaktır.

E-MAIL: Haber bülteni üyeliği şeklinde geliştireceğiniz bir yapıyla, abonelerinize belirli zaman dilimlerinde göndereceğiniz mailler hedef kitlenize kendinizi hatırlatmanız ve kampanyalarınızı duyurmanız açısından hâlen etkili bir yöntemdir.

Genius Teknoloji Danışmanlık / Dijital Pazarlama Ajansı olarak; deneyimlerimiz, yaratıcılığımız, disiplinimiz ve sürekli kendini geliştiren yapımızla organizasyonunuzun bir parçası olarak çalışmaktayız. “Başarınız, başarımızdır!” ilkesiyle hareket ederek ‘Dijital Dünya’da etkili bir şekilde yer almanızı mümkün kılmaktayız.